Jak zlepšit erekci?

Co je erekce, jak dochází k erekci, jaké problémy s erekcí trápí muže a jak erekci zlepšit? Přinášíme vám kompletní přehled o problémech s erekcí a bojem proti erektilní dysfunkci.

Problémy s erekcí mohou potkat prakticky každého muže. Trvale nebo občasně trápí až 40 % mužů ve věku 35 až 60 let a každého desátého muže po dvacátém roce života. Nezáleží na tom, kde bydlíte, kolik vyděláváte, jak žijete, nebo co vás baví. Každý muž může mít problémy s erekcí. Porucha erekce se dá považovat za novou civilizační chorobu 21.století. V následujících řádcích se proto na tento problém pořádně podíváme a popíšeme si jej od A do Z.

Co je erekce?

Začneme ovšem úplně na začátku, a to tím, co to vlastně ta erekce je. Erekce je stav, během kterého dochází k naplnění penisu krví. Děje se tak díky topořivým tělesům, která jsou tvořena houbovitou erektilní tkání. Při jejich naplnění se penis vzpřimuje a prodlužuje.

Jak vzniká erekce? Za celým procesem stojí oxid dusnatý, který uvolňuje hladké svalstvo nacházející se v penisu. Sexuální stimulací dochází k jeho uvolňování do penisu, hladké svalstvo začíná relaxovat, tedy uvolňovat se, penis se plní krví a dochází k erekci.

Penis tedy není ovládán mozkem, jak si někteří myslí. Je ovládán autonomním nervovým systémem. To znamená, že někdy, i když muž sebevíc erekci chce, nemůže jí dosáhnout a někdy je tomu přesně naopak. „Erekce je záležitost krevní mechaniky. Když je v cévách něco v nepořádku, projeví se to na citlivém a jemném orgánu, jakým je penis,“ říká sexuolog Ondřej Trojan z TH kliniky Praha.

Erekce se přirovnává také k hydraulické události, která je regulována hormony a nervy. Ty umožňují zvýšit přítok krve a skladování krve v rámci topořivých těles přítomných v penisu. Tento proces vede ke zvýšení tlaku a rozvoji tvrdosti a tuhosti penisu. Jednoduše a laicky řečeno, penis se při erekci vzpřimuje a prodlužuje. Zároveň se při erekci zvětší průměr močové trubice a spermiím tak umožní rychlejší cestu ven.

Už miminka v děloze mohou mít erekci. Průměrný muž zažije během dne zhruba 11 erekcí, z toho většinu ve spánku.

Jak dochází k erekci?

Začíná už ve vašem mozku a její mechanismus se spouští právě pomocí mechanické nebo psychické stimulace, může též probíhat pomocí obou současně. Tato stimulace vysílá impulzy do mozku, které umožňují zvýšení průtoku tepenné krve v komorách penisu a ten se začne zvětšovat. Proto je také penis kuřáků menší. Kouření totiž způsobuje kornatění cév, a to vede k horšímu průtoku krve. Intenzivní kouření může zmenšit penis až o jeden centimetr. 

Když se penis dostatečně prokrví, vyvolává ztopoření nebo jinak erekci. Tento proces erekce musí disponovat funkčností a koordinovaností, aby se ztopoření mohlo vyvolat. Jakmile něco v tomto probíhajícím ději erekce chybí, dochází k různým problémům. Těmto problémům říkáme erektilní dysfunkce. Podle Světové zdravotnické organizace trpí erektilní dysfunkcí ročně asi 15 % mužů na světě. Je jich několik druhů a všechny si popíšeme v textu níže.  Více o tom jak dochádzí k erekci...

Bohužel ne každý muž je ochoten o svém problému otevřeně mluvit. 

Muži nechtějí o svých obtížích s erekcí mluvit. Během své sexuologické praxe jsem se setkal pouze s malým procentem mužů, kteří sami aktivně vyhledali odbornou pomoc. Většinou je k návštěvě ordinace přesvědčila partnerka,” říká sexuolog MUDr. Martin Hollý. „Neřešení tohoto problému však může vést nejen k rozvoji závažných onemocnění, ale má také negativní vliv na psychiku muže i na partnerské soužití,” dodává.

Druhy erekce

Existují tři různé druhy erekce:

  1. Reflexní - Reflexní erekce je vyvolaná stimulací penisu;
  2. Psychogenní - Můžete zažít prostřednictvím představivosti, ale i podnětů vizuálních, sluchových nebo čichových;
  3. Noční erekce - Projevuje se ve fázi spánku, je tedy podvědomá.

Problémy s erekcí příčiny

Proč mají někteří muži problém s erekcí?

K tomu, aby k erekci vůbec došlo, je nevyhnutelná souhra nervových, psychologických, endokrinních a cévních faktorů. A jak některý z těchto faktorů selhává, nastávají problémy s erekcí. Ty se ovšem netýkají pouze starších, ale i mladistvých mužů, od kterých můžete slyšet slova "Mám problém tam dole". Konkrétní příčiny problémů s erekcí nebo neúplné, slabé erekce můžou být například tyto:

Zdravotní problémy

Z této kategorie jsou příčinou erektilní dysfunkce hlavně kardiovaskulární nemoci jako je vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol. Problémy s erekcí však způsobuje i cukrovka, onemocnění močových cest a nejrůznější úrazy.

Psychika

Říká se, že za většinou zdravotních problémů stojí potíže s psychikou a stresem. A je tomu tak i s erekcí. Příliš mnoho stresu v práci, ale i v osobním životě má jistě vliv na nedostatečnou erekci. U zvýšeného stresu se totiž uvolňuje hormon kortizol, který snižuje hladinu mužského pohlavního hormonu. A máte příčinu špatné erekce.

Užívání některých léků

Platí to hlavně o antidepresivech, které mají velký vliv na mužské libido. Snižují chuť na sex a také brání kvalitní mužské erekci. Negativní vliv může mít i dlouhodobé užívání léků na kardio-vaskulární onemocnění.

Nedostatek vitamínů a minerálů nebo nesprávná strava

Problémy mužům způsobuje hlavně nedostatek zinku. Ten se totiž stará o produkci pohlavního hormonu v mužském těle a má samozřejmě vliv na kvalitu mužské erekce.

Nedostatek pohybu

Čím vyšší váha, případně více cholesterolu, tím slabší erekce. Takže heslo – „V zdravém těle, zdravý duch“ – v tomto případě stoprocentně platí.

Nadměrné pití alkoholu a kouření

Vliv cigaret a alkoholu na celkový zdravotní stav je zřejmý. A tyto naše nešvary mají také vliv na oběhový systém těla. A bez dostatečného prokrvení penisu nebude žádná erekce!

Hormonální problémy

Ty se mohou projevit nejen u mladých mužů v pubertě, ale i u mužů ve zralejším věku, a to hlavně po padesátém roce života. Sem můžeme zařadit hlavně nedostatek mužského pohlavního hormonu.

Neurologická onemocnění

K selhávání erekce a problémům se ztopořením může dojít také v důsledku epilepsie či roztroušené sklerózy, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, ale také v důsledku různých poranění míchy.

Samozřejmě příčin erektilní dysfunkce může být mnohem více. Často je příčinou skrytá choroba a jejím projevem je právě erektilní dysfunkce. Pokud jste se v předešlých bodech „nenašli“ a přece vás trápí poruchy erekce nebo ztráta libida, určitě byste měli navštívit lékaře a řešit to. Nepleťte si však erektilní dysfunkci s obyčejným selháním. O erektilní dysfunkci se dá mluvit až tehdy, pokud k selhání dochází permanentně po několik měsíců. Občasné výjimečné selhání není ještě zdravotním problémem a jeho příčinou může být například jen tělesná únava.

Chcete vědět více o příznacích poruchy erekce?

Zlepšení erekce

Zásady na zlepšení erekce

Podobně jako u jiných nemocí je nejlepší prevence – tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům, které vedou k obezitě, hypertenzi nebo ateroskleróze,” radí MUDr. Josef Stolz MBA, primář UroKlinikum Praha. 

Strava

Důležité je jíst potraviny, které mají pozitivní vliv na vaše srdce. Kvalita erekce ve velké míře závisí na krevním oběhu. Zdravé srdce zabezpečí spolehlivou erekci. Doplňte svůj jídelníček o čerstvé ovoce a zeleninu, nezapomeňte ani na ořechy a libová masa. To všechno obsahuje důležité vitamíny a minerály, které zajistí nejen vaše pevné zdraví, ale také pevnou erekci.

Snažte se vyhýbat cigaretám a alkoholu. Jak uvedli odborníci ve své studii z roku 2013 uveřejněné v Journal of Sexual Medicine, nadměrná konzumace alkoholu z dlouhodobého hlediska zhoršuje sexuální výkon a může zabránit nebo zpomalit erekci. Proto alkohol významně omezte a raději se zaměřte na zdravý životní styl. Uvidíte, že se vám nejen zlepšení výkon v posteli, ale také váš vzhled a postava.

Cvičení

Zapojení cviků je jednoduchá, laciná a přece účinná metoda. Cviky zlepšují celkové zdraví a přímo ovlivňují zlepšení erekce prostřednictvím zvýšení hladiny neurotransmiterů v penisu a mužského pohlavního hormonu v krvi. Studie z University of the West ve Spojeném království zjistila, že pravidelné cvičení dokáže pomoci 40 % mužů s erektilní dysfunkcí obnovit jejich normální erektilní funkce. Studie publikovaná v časopise American Journal of Cardiology zase naznačuje, že aerobní cvičení může významně pomoci zlepšit erektilní dysfunkci.

Erektilní dysfunkce je totiž často způsobená problémy s průtokem krve do penisu. Obezita, cukrovka, vysoký krevní cholesterol a kardiovaskulární onemocnění mohou ovlivnit průtok krve a vést k erektilní dysfunkci. Přidání aerobního cvičení k vaší rutině proto může výrazně zlepšit vaše celkové zdraví a vést ke zlepšení vašeho výkonu v posteli. Dokonce i rychlá chůze pouhých 30 minut denně, třikrát až čtyřikrát týdně, může stačit ke změně vašeho kardiovaskulárního zdraví a ovlivnit vaši erekci.

Je důležité, aby muži nepodceňovali sílu těchto informací a pravidelně cvičili. Mnoho mužů s vysokým krevním tlakem nebo se srdečními problémy trpí erektilní dysfunkcí. A zde je konečně něco, co mohou udělat sami, aniž by museli navštívit psychologa nebo konzultovat vztah se svou partnerkou,” říká vedoucí autor Helle Nygaard Gerbild, PhD z výzkumného oddělení General Practice, Ústavu veřejného zdraví na univerzitě v jižním Dánsku.

Stres

Současný moderní svět přináší mnoho pozitiv, ale vytvořil i fenomén – stres. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu snižuje hladinu mužského pohlavního hormonu, což se může projevit i problémy s erekcí. Proto pokud chcete zlepšit erekci vyvarujte se nadměrnému stresu. Studie Sexual Dysfunction in Male Iraq and Afghanistan War Veterans: Association with Posttraumatic Stress Disorder and Other Combat‐Related Mental Health Disorders: A Population‐Based Cohort Study veteránů z Iráku a Afghánistánu s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) zjistila, že PTSD zvyšuje riziko sexuální dysfunkce více než třikrát. Dlouhodobý stres, nervozita a úzkost může zcela narušit některé pochody ve vašem těle a vyústit až v erektilní dysfunkci.

Snažte se proto řádně a dostatečně odpočívat, relaxujte a meditujte. Vyhýbejte se stresovým situacím a pokud se do nějaké přece jen dostanete, naučte se vždy po ní dostatečně odpočívat. Dlouhodobý stres totiž ještě nikdy nikomu nepomohl, a to už vůbec ne v posteli. Pokud se snažíte oddálit ejakulaci, a máte strach z brzy ukončení styku, sáhněte raději po doplnkoch výživy na prodloužení výdrže muže.

Pomoci vám s tím mohou také některé bylinky, které příznivě působí na udržování klidné mysli a zlepšování kvality spánku. Mezi tyto tradiční bylinky patří třezalka tečkovaní, meduňka či levandule. Třezalka tečkovaná přispívá k duševní a emocionální rovnováze a udržení pozitivní nálady. Meduňka a levandule dokáží podpořit příjemné uvolnění během uspěchaných dní. Správný poměr těchto bylinek najdete v čaji Stres a uklidnění, který udržuje psychiku ve stavu pohody, přispívá k zachování duševní rovnováhy a stimuluje kvalitní spánek.

Doplňky výživy

Dodržujete všechny zásady zdravého životního stylu, ale problém přetrvává? V tomto případě můžete zkusit léky nebo doplňky výživy na zlepšení erekce a oddálení ejakulace. Zvolit si můžete mezi volně prodejnými doplňkami nebo léky na předpis.

Vyzkoušejte certifikovaný doplněk výživy Zerex!

Tabletky Zerex jsou dostupné bez omezení pro každého. Jejich složení je jedinečné, protože jako prvním se jim podařilo využít extrakt tradičních bylin v kombinaci s důležitými aminokyselinami. Jde o certifikované výrobky a účinnost je garantovaná zárukou a spojeností klientů nejen v USA, ale i v EU. Nejdůležitější složkou, kterou v doplňcích stravy Zerex najdete a která právě příznivě působí na libido, je kotvičník zemní. Odborná studie „Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris” poukázala na to, že muži se sníženým sexuálním libidem, kteří užívali 750 - 1 500 mg kotvičníku zemního denně po dobu dvou měsíců, zvýšili svou sexuální touhu až o 79 %.

Zároveň kotvičník zemní podporuje a pomáhá udržet přirozenou hladinu pohlavního hormonu v mužském těle, posílit erekci a prodloužit výkon. Proto kotvičník zemní doporučuje užívat většina odborníků, v čele i s paní doktorkou Šrámkovou: „Kotvičník zemní je u mužů populární, používaný v atraktivní víře jako výživový doplněk zlepšující sexuální zdraví. Pokud muž nemá krevními testy a komplexním vyšetřením prokázaný nedostatek mužského pohlavního hormonu či jiné závažné onemocnění, a přesto se cítí unavený, bez vitality, bez energie, je možné užít bez porady lékařem doplněk stravy.

Tyto doplňky stravy doporučuje také odborník v oblasti sexuologie MUDr. Václav Urbánek, CSc.:Pravděpodobnost, že pravidelné užívání některé z modalit produktu Zerex vaši erektivitu zlepší, považuji za značnou až vysokou. Pro přesnost ještě připomínám, že Zerex není lék v pravém slova smyslu, nýbrž je to potravní doplněk tonizující sexuální funkce.