Rozdíl mezi urologem a sexuologem

Víte kdy je vhodné navštívit urologa a kdy sexuologa?

Co je urologie?

Urologie je obor medicíny, který se zabývá močovým ústrojím mužů a žen a souvisejícími chorobami. Kromě toho se zaměřuje i na prevenci, diagnostiku a léčbu nemocí mužských pohlavních orgánů.

Kdy je vhodná návštěva urologa?

Pokud máte urologické problémy (např. Problémy s močením) nebo obtíže, spojené s erektilní dysfunkcí a chcete navštívit urologickou ambulanci, vyžádejte si u vašeho obvodního lékaře výměnný lístek k urologovi. Soukromá urologická ambulance vás může za poplatek ošetřit i bez doporučení obvodního lékaře.

Navštivte urologa především v případě, že máte podezření, že vaše problémy jsou somatického (tedy ne psychického) původu. Mezi urologické problémy mužů, se kterými se můžete obrátit na tohoto odborníka, patří hlavně:

  • bolesti v oblasti pánve
  • urologické infekce
  • dráždivý močový měchýř
  • močové a ledvinové kameny
  • mužská neplodnost
  • impotence
  • podezření na rakovinu prostaty, penisu, varlat či močového měchýře

Urologa navštivte i v případě, že chcete absolvovat testy na pohlavně přenosné choroby (kapavka, syfilis, chlamydie, mykolazmy, ureaplazmy, AIDS, atd.).

Jak probíhá urologické vyšetření mužů?

Urologické vyšetření muže a preventivní prohlídka u urologa začínají anamnézou. Lékař se vás bude ptát na různé otázky, například zda máte problémy s močením, jaké léky pravidelně užíváte, zda pijete alkohol, zda máte hodně stresu v práci. Zeptá se i na případné změny citlivosti penisu, problémy s erekcí a se sexuální aktivitou.

Následuje fyzikální urologické vyšetření hmatem, kde bude lékař pátrat po abnormálních projevech. Součástí urologického vyšetření může být i sonografie a chemická a mikrobiologická diagnostika urologických onemocnění pomocí vyšetření ejakulátu, moči nebo stěru z močové trubice. Pokles hladiny mužského pohlavního hormonu může lékař diagnostikovat pomocí vyšetření krve.

Co je sexuologie?

Sexuologie je obor medicíny, který se zabývá pohlavním životem mužů a žen z psychické stránky a zároveň bere ohled i na somatické stránky. Zabývá se především hygienou sexuálního života, diagnostikou sexuálních poruch a jejich léčením.

Jaké problémy řeší sexuolog?

Sexuolog, na rozdíl od urologa, zkoumá hlubinné příčiny vaší nespokojenosti se sexuálním životem, které pramení v psychice. Na rozdíl od psychologa, který pouze poskytuje poradenství, má pravomoc, předepsat vám léky (případně doporučí vhodné výživové doplňky). K sexuologovi, podobně jako k psychiatrovi, nepotřebujete výměnný lístek od obvodního lékaře.

Návštěva sexuologa je pro vás vhodná, pokud máte následující problémy: