Kondomy

Od historie až po dnešní druhy kondomů.

Historie kondomů

Název "kondom" pravděpodobně vznikl z latinského slova "condus", což je pojmenování pro nádobu nebo nádrž. Podle historiků bylo používání kondomů z plátna populární již ve starém Egyptě, v 2. tisíciletí p.n.l .. V prvním století n.l. se objevují první zmínky o používání kondomů v Evropě, na nástěnných malbách v Combarelles. Ve středověku sužovaly svět epidemie syfilidy a mezi muži se rozšířilo používání kondomů, vyrobených z látky, z rybí kůže, měchýřů nebo střev různých zvířat (ovcí, koz, atd.).

První kondomy, vyrobené převážně ze zvířecích tkání, sloužily především jako ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi a často neplnili svůj účel, protože se snadno trhaly. Revoluce ve výrobě kondomů nastala v roce 1839, kdy se začaly vyrábět pružné kondomy z přírodního kaučuku. Od roku 1870 se kondomy prodávaly masově v roce 1920 se začaly vyrábět jednorázové latexové kondomy, jak je známe dnes. V současnosti se produkují stále tenčí a dokonalejší kondomy, přizpůsobené požadavkům mužů a žen.

Jaké druhy kondomů existují?

Vyberte si ty nejlepší kondomy pro vás a vaši partnerku, podle toho, co preferujete v sexu. Nezapomeňte si přečíst návod, jak správně nasadit kondom, který je součástí balení.

Klasické kondomy

Běžné kondomy jsou lubrikovány, nemají aroma a jejich průměrná délka je kolem 17 cm.

Extra jemné kondomy

Tenké kondomy, které poskytují intenzivnější sexuální kontakt (větší pocit tepla a blízkosti). Obvykle bývají extra lubrikované.

Extra pevné kondomy

Spolehlivost kondomu je vyšší, díky pevnějšímu materiálu (používá se hrubší latex). Jsou vhodné na divočejší ložní hry a na anální sex.

Kondomy se strukturou

Vroubkovaný kondom, kondom s výčnělky nebo proužkovaný kondom zvyšuje sexuální stimulaci partnerky.

Kondomy s aroma a příchutí

Parfémované kondomy, většinou s příchutí ovoce (banán, jahoda, třešeň) pomáhají zapojit do sexuálního aktu více smyslů. Jejich vůně může navíc sloužit jako afrodiziakum.

Ultra malé / velké velikosti kondomů

Velikost kondomu je důležitá a pokud se vymyká průměru, vyberte si kondom odpovídající délky a šířky (zúžené kondomy / rozšířené kondomy).

Je kondom spolehlivý?

Otěhotnění přes kondom je velmi nepravděpodobné. Kvalitní prezervativy, které prošly testováním, vám při správném používání poskytnou 99% ochranu. Je však důležité kupovat pouze kondomy uznávaných značek, se kterými máte dobrou zkušenost a které neobsahují mikroskopické trhlinky.

Kondomy skladujte při pokojové teplotě, nevystavujte je extrémnímu počasí. Nepoužívejte poškozené kondomy ani kondomy prošlé, protože latex se časem začíná rozkládat. Vždy se ujistěte, že lubrikační gel, který používáte, je kompatibilní s vaším kondomem (v kombinaci s latexovým kondomem například nepoužívejte jako lubrikační gel kokosový olej). Pokud si po pohlavním styku chcete ověřit, že váš kondom nemá žádné trhliny, naplňte váš použitý kondom vodou nebo vzduchem.

Kondomy pro alergiky

Pokud vás nebo vaši partnerku trápí alergie na kondom z latexu, použijte bezlatexové kondom. Nejsou to úplně levné kondomy, jelikož jejich výrobní cena je vyšší, ale jejich výhodou je, že je můžete používat i s olejovými lubrikačními gely. Při alergii na latex můžete namísto kondomů zkusit i jiné formy anitikoncepce pro muže nebo pro ženy.