Feromony

Co jsou, jak fungují a jak se dají využít v náš prospěch.

Co jsou feromony?

Slovo feromon pochází z řečtiny a znamená "nosič stimulace". Tento pojem zavedli vědci Peter Karlson a Martin Lüscher pro hormony, těkavé chemické látky, které živé organismy vylučují za účelem vzájemné komunikace s týmž biologickým druhem, u kterého spouštějí fyziologické reakce a změny chování.

Jak fungují feromony?

Feromony mohou sloužit na pomoc při hledání potravy, na vyvolání nebo ztlumení obranných a poplašných reakcí nebo na přilákání sexuálního partnera. Lidské feromony (mužské Androstenol a ženské Estreny) se uvolňují především z potu, z pokožky mužů a žen a zachycujeme je pomocí speciálního orgánu, který se nachází mezi nosem a ústy (tzv. Vomeronasální orgán nebo Jacobsonův orgán).

Účinkem molekul feromonů je okamžité zvýšení sexuální přitažlivosti u opačného pohlaví. Vědecké výzkumy prokázaly, že ani ten nejlepší dámský parfém se nevyrovnal přirozeným feromonům a ženy, které měly více ženských feromonů (např. V období ovulace), působily na muže jako atraktivnější a sexuální přitažlivější.

Stejně i muži, jejichž hladina feromonů byla vyšší, působili na opačné pohlaví jako silnější, mužnější a přitažlivější sexuální partneři. Feromony nemají žádnou specifickou vůni a patří mezi přírodní afrodiziaka, která fungují bez toho, aniž bychom si to uvědomovali.

Co způsobuje pokles vylučování feromonů?

Vylučování feromonů u mužů i u žen ovlivňuje to, zda vedou zdravý životní styl. Méně feromonů vyloučíte, pokud vás trápí únava, stres v práci, nespavost, atd. Na vylučování feromonů u žen má vliv menstruační cyklus a hormonální změny. Pokles jejich vylučování může nastat při užívání hormonální antikoncepce a během menopauzy. Přirozeně vylučované feromony však mohou i překrýt a "přehlušit" běžně používané kosmetické prostředky jako jsou deodoranty, šampony, sprchová a pleťová mléka a antiperspiranty. Muži i ženy proto často sahají po parfémech s feromony.

Jak se používají feromonové parfémy?

Mužské parfémy s feromony pomáhají mužem zvýšit svou atraktivitu u opačného pohlaví na podvědomé úrovni. Zatímco samotné pánské parfémy mohou zvyšovat atraktivitu muže a přitahovat pozornost žen díky přitažlivému aroma, feromonová složka je nenápadná, ale působí přímo na mozek opačného pohlaví.

Feromonové parfémy a toaletní vody, určené pro muže, se používají stejně jako klasické pánské voňavky a aplikují se na krk, uši, ramena nebo ruce. Můžete se však rozhodnout, že použijete nejlepší pánský parfém, se kterým máte dobrou zkušenost a mužské feromony zvlášť. V takovém případě je důležité, nepřehnat to a použít jen 1-2 kapky feromonů, které můžete aplikovat například za ucho nebo na podpaží. Pánské parfémy s feromony účinkují cca 4-10 hodin, v závislosti na intenzitě a kvalitně použitých feromonů.