Poctivě připravované články o tom nejdůležitějším, co potřebuje každý vědět o svém zdraví.
Vyberte si z menu téma, které Vás právě teď nejvíce zajímá.
Imunita
„Ani s tebou, ani bez tebe.“ S volnými radikály je to obdobné jako s hrdiny stejnojmenného italského dramatu, jen o něco dramatičtější.
Škody takto způsobené mívají různorodé projevy a často vedou až k fatálním následkům:
Z chemického hlediska označuje pojem „volný radikál“ jakoukoliv molekulu, atom nebo ion s nepárovými elektrony ve valenční sféře, schopný alespoň krátkodobě samostatné existence. Někdy se také hovoří o „kyslíkových radikálech“, protože jsou produktem aerobního metabolismu založeného na přítomnosti kyslíku.
Volné radikály se vyznačují vysokou nestabilitou a reaktivitou. Co nejrychleji vyhledávají spojení se standardními atomy ve snaze získat chybějící elektron. Pokud volné radikály vznikají pouze v obvyklém rámci přeměny živin v chemickou energii, tak je má tělo pod kontrolou. Ale vnější podněty mohou produkci volných radikálů až několikanásobně zvětšit na množství, které tělo nezvládne. Vzniklý tzv. oxidační stres se podílí na patogenezi nemalého množství zánětlivých a degenerativních chorob, tvoří i podstatu fyziologie stárnutí.
Až na výjimky produkci volných radikálů umocňuje „péče“ člověka o životní prostředí a také o sebe sama:
O škodlivosti uvedených vlivů určitě nikdo nepochybuje. (Snad s výjimkou některých politiků.) Na druhou stranu jiné, neméně nebezpečné aktivity působí, vypadají na první pohled nevinně:
Nejde o taxativní výčet, jen o pár příkladů, kterak snadno volné radikály v našem těle „zdivočet“. I tak stojí za zamyšlení náš přístup nejen k životu a životnímu prostředí.
Z logiky vzniku volných radikálů je jasné, že ano. „Krádeže“ elektronů poškozují zdravé buňky, ty v konečné fázi odumřou, přestanou plnit svou funkci, tkáň degraduje.
Současná věda spojuje volné radikály s více než 60 různými nemocemi, k těm nejzávažnějším patří:
Podstatné je, že řádění volných radikálů lze omezit na přijatelnou míru, a to s podporou antioxidantů.
Svým způsobem se podobají volným radikálům, také mají jeden volný elektron. Zásadní rozdíl spočívá v jejich chování. Volné radikály podobné loupeživým rytířům berou a zanechávají po sobě spoušť. Antioxidanty připomínají pomáhající a chránící policii. Neutralizují volné radikály předáním svého volného elektronu a zastavují tak proces destrukce organismu.
Obdobně antioxidanty ochraňují veškeré živé organismy před oxidačním stresem. Proto je najdeme prakticky ve všech potravinách rostlinného i živočišného původu. Lidské tělo si dokonce umí své vlastní antioxidanty vyrobit. Přesto hlavním zdrojem antioxidantů zůstává potrava.
Velké množství druhů antioxidantů třídíme dle různých kritérií více méně v závislosti na jejich specializaci. Základní členění probíhá podle:
Chrání buněčné membrány před oxidačním poškozením. Jde o to, že buněčné stěny tvoří tuky (lipidy) a jejich poškození znamená konec buňky. Patří k nim vitamíny A a E, karotenoidy a kyselina lipoová.
Vyskytují se v tělních tekutinách, tedy v krvi, uvnitř buněk i v jejich okolí. I v tomto prostředí probíhá boj s volnými radikály. Například vitamín C, polyfenoly a glutathion.
Poškozují a odstraňují volné radikály. Chemický proces je v několika krocích promění ve vodu a pak jsou z těla vyplaveny.
Přerušují řetězové reakce volných radikálů a zastavují tak destrukci tkáně. Většina těchto antioxidantů se vyskytuje ve stravě, například vitamíny nebo karotenoidy. Podporují snahu enzymatických antioxidantů tím, že bojují v první linii, odzbrojují volné radikály a omezují tak úbytek enzymatických antioxidantů.
Dostatečný přísun antioxidantů stravou je důležitý pro udržování optimálního zdravotního stavu. Vyskytují se prakticky ve všech potravinách, přesto získání potřebné dávky závisí na zdravém způsobu stravování. Samozřejmě chybějící antioxidanty lze doplňovat také za pomoci doplňků stravy.
Při výběru vhodného doplňku stravy musíte sledovat, zda příslušný antioxidant není zastupován chemickým „éčkem“. Mezi těmi skutečně dobrými, vyrobenými na přírodní bázi, najdete i produkty Zerex:
Spoléhat se na doplňky stravy není nejrozumnější, pokud to s nimi přeženete, můžete se ohrozit předávkováním. Jsou to ideální pomocníci v nouzi, ale jistotu dává pouze zdravá a vyvážená strava.
Spektrum potravinových antioxidačních zdrojů je prakticky nepřehlédnutelné, zpoza obzoru až za obzor. K nejobvyklejším patří:
Volné radikály kontra antioxidanty, nikdy nekončící válka. Jediné, co můžeme dělat, je podporovat antioxidanty nejen vhodným jídelníčkem, ale také celkovým způsobem života. Dostatkem odpočinku, minimalizací stresu a samozřejmě omezováním vnějších podnětů schopných nastartovat řetězovou reakci oxidačního stresu.