Poctivě připravované články o tom nejdůležitějším, co potřebuje každý vědět o svém zdraví.
Vyberte si z menu téma, které Vás právě teď nejvíce zajímá.
Imunita
Zánět. Surfování po internetu odhalí množství definic, každou alespoň z části pravdivou. O počtu druhů zánětů nemluvě. Významná je klasifikace podle charakteru a doby trvání.
Široké spektrum druhů zánětů prozrazuje obtížnost boje proti nim. Pomiňme banality jako hnisající záděra a jí podobné akutní záněty, i když ani ty nesmíme podceňovat. Věnujme pozornost nespecifickým a chronickým druhům. Obtěžují a ztrpčují život zdánlivě bez příčiny. S těžko odhalitelným původem si často nevědí rady ani lékaři. Nezbývá jim než potlačovat příznaky, aniž by mohli léčit. Velmi dobrý příklad představují revmatické bolesti.
💡 Zánět je vždy reakcí organismu na poškození či působení škodlivin. Fyzikální příčinou bývá nejčastěji úraz. Komplikovanější jsou záněty vyvolané plísněmi, bakteriemi, kvasinkami nebo viry. Ještě složitější hledání příčin a možností léčby vyžadují autoimunitní onemocnění. Z mnoha jmenujme alespoň alergie, Crohnovu chorobu, lupénku nebo roztroušenou sklerózu.
…a do třetice životospráva. Zní to fádně, ale právě způsob života nejvíce ovlivňuje stav našeho těla a jeho schopnost odolávat nepřízni okolí. Ať se nám to líbí nebo ne, představujeme takřka lékárnickými váhami vyváženou směs nejrůznějších látek, mezi nimi také vitamínů a minerálů. Jejich nedostatek nebo přebytek se zhmotňuje v nemocech. Téměř neuvěřitelně zní výsledky bádání kalifornských vědců zabývajících se novým konceptem léčby Alzheimerovy choroby založeným na změnách životního stylu.
💡 Nejde pouze o míru práce a odpočinku, ale především o stravování. Drtivou většinu vitamínů a minerálů přijímáme s potravou. Nevyvážená strava, nadměrná námaha či stres mohou porušit rovnováhu vnitřního prostředí. Chybějící množství látek pak musíme nahradit vhodnými potravinovými doplňky. Řada z nich je volně prodejná a dostupná v prodejnách potravin, lékárnách, fitcentrech či wellness centrech.
✅ Vhodný koktejl vitamínů a minerálů nabízí Daily Complex pomáhající udržet vynikající kondici a snižující riziko infekcí, především dýchacích cest.
Význam vitamínů pro naše zdraví je nezpochybnitelný. Vitamíny představují neúnavné bojovníky stojící na naší straně, zejména pak vitamín C a vitamín D.
13 základních druhů vitamínů, 13 pramenů živé vody. Tyto organické látky slouží jako katalyzátory biochemických reakcí, především metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Tělo si je nedokáže vyrobit a je odkázáno na jejich příjem z vnějšího prostředí stravou. Čestnou výjimku tvoří vitamín D. Nedostatek vitamínů (avitaminóza) nebo přebytek (hypervitaminóza) může vést k vážným onemocněním, případně až k smrti.
💡 Rozlišujeme dvě základní skupiny vitamínů:
Tuk je nositelem těchto vitamínů, a proto jeho přílišné omezení ve stravě může vést k jejich nedostatečnému příjmu. Tělo si v tuku udržuje jejich zásobu a nadbytek, nikoliv tuku, ale vitamínů, může působit toxicky.
Nezbytný pro tvorbu zrakového pigmentu používaného při nedostatečném osvětlení. Nedostatek vyvolává šeroslepost, poškození oční sítnice a sklon k zánětům. Zdrojem jsou rybí tuk, játra, mrkev, špenát, kapusta, brokolice, meruňky, dýně, máslo a další potraviny.
Význam vitamínu D si zaslouží samostatnou pozornost.
Chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály, působí jako prevence nádorového bujení, zlepšuje hojení ran. Najdeme jej v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicových semínkách, mandlích, lískových a burských oříšcích, sóji, salátu, mase savců.
Ovlivňuje srážlivost krve a mineralizaci kostí. Zdroj představuje listová zelenina a rostlinné oleje jako řepkový, sójový či olivový.
Jde o vitamíny snadno absorbovatelné, nadbytek tělo vylučuje močí, takže hypervitaminóza hrozí výjimečně. Významnou roli hraje pravidelný denní příjem v potravě s tím, že jejich množství a kvalitu snižuje tepelné zpracování a nevhodné skladování.
Skupina 8 vitamínů B:
Vitamín C (kyselina askorbová) zvyšuje imunitu podporou tvorby protilátek a má významné protizánětlivé účinky. Vyskytuje se v černém rybízu, citrusech, jahodách, zelí a dalším ovoci či zelenině.
Vitamín D má zásadní význam jednak pro metabolismus vápníku a fosforu, tudíž pro stavbu kostí, jednak pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vede k osteoporóze a dalším kostním chorobám. Dále pak k vyšší náchylnosti k akutním respiračním onemocněním a vzniku chronických zánětů. Existenci přímé souvislosti mezi nízkou hladinou vitamínu D a vyšší zánětlivou aktivitou u pacientů s nespecifickými střevními záněty dokazuje řada studií, například ta zveřejněná portálem MDPI. Jiná, publikovaná na webu PLOS ONE odhalila obdobnou souvislost s revmatoidní artritidou.
💡 Charakteristické pro vitamín D je, že potravou získáme asi 20 % jeho potřeby. Zbylých 80 % produkuje kůže pod vlivem slunečního záření, konkrétně UVB záření. Schopnost si vytvořili naši předchůdci po opuštění oceánů bohatých na minerální látky. Vrtkavost slunce v našich zeměpisných šířkách je důvodem kolísání hladiny vitamínu D. Proto musíme zejména v zimě věnovat vyšší pozornost jeho doplňování.
✅ 400% denní doporučenou dávku vitamínu D obsahuje doplněk výživy Daily Complex. Spolu se širokým spektrem vitamínů a minerálů přirozeně podpoří imunitní systém a celkovou energii.
Kdo čeká spásonosnou radu na závěr, bude zklamán. Dozví se to, co už četl a slyšel nespočetně krát. Základem zdraví byla, je a vždy bude životospráva. Dostatek spánku, odpočinku, vyvážené stravování a nedostatek stresu. Potom můžeme s klidným svědomím odpovědět na stěžejní otázku „Vitamíny proti zánětům?“ jednoznačným „Ano“.