Poctivě připravované články o tom nejdůležitějším, co potřebuje každý vědět o svém zdraví.
Vyberte si z menu téma, které Vás právě teď nejvíce zajímá.
Naše tělo
"Žádné křeče, klidný spánek – od hořčíku milý dárek."
Hořčík neboli magnesium, chemická značka Mg, je lehký, středně tvrdý stříbrolesklý kov významný pro průmysl. Avšak mnohem významnější, životně důležité funkce zastává v lidském těle, v němž má mimo jiné na starosti:
A samozřejmě mnohé další. Podílí se totiž na více než 300 tělesných procesech včetně zmirňování depresí či prevenci proti infarktu.
Děje se toho hodně. Zpočátku nenápadně, takřka bezpříznakově, ale oběť nedostatku hořčíku s ubíhajícím časem stále více cítí, že něco není v pořádku:
Pokud vám tyto symptomy připadají více než povědomé, nastal nejvyšší čas ověřit stav těla lékařem dřív, než se život otravující příznaky promění v příznaky vážného onemocnění. Věřte, nejste v tom sami. Průzkumy poukazují na nedostatek hořčíku až u třetiny populace. Jde o téměř alarmující stav.
V současné době představuje denní potřebu dospělého jedince dávka hořčíku ve výši
Samozřejmě v závislosti na dalších faktorech, jakými jsou například zdravotní stav, fyzická námaha, stres, braní léků apod.
Výskyt hořčíku není vůbec vzácný, tvoří asi 2% zemské kůry a v pomyslné hitparádě prvků zaujímá 6. místo. O nedostatku se tedy nedá hovořit. Protože hořčík patří mezi látky přijímané pouze stravou, tak vysvětlení nám podá hořčík v potravinách a způsob stravování.
Podíl hořčíku v potravinách, primárně rostlinného původu, klesá se zvyšující se intenzifikací zemědělské výroby. Způsob hnojení vyčerpává hořčík z půdy, navíc je z ní vyplavován kyselými dešti. Jinými slovy, aniž by člověk změnil stravování, přijímá méně hořčíku.
Způsob stravování prošel v posledních 100 letech významnými změnami. Za snižováním příjmu hořčíku stojí mimo jiné potraviny omezující jeho vstřebávání ve střevech. K viníkům mimo jiné patří:
Vůbec nejde o absolutní vyřazení rizikových potravin z jídelníčku, pouze o omezení konzumace na přijatelnou míru.
Jednoznačně nejvhodnějším a nejméně problémovým dodavatelem hořčíku do lidského organismu jsou minerální vody s vyšším obsahem tohoto minerálu. Jejich zařazení do pitného režimu prospívá dětem i dospělým. Zejména mají-li sklony k deficitu draslíku a vůbec všem se symptomy nedostatku hořčíku, i když nejen jim.
Přidejte potraviny obsahující nadprůměrné množství hořčíku ke svým oblíbeným a budete se cítit lépe:
Top desítku pomyslného žebříčku můžeme doplnit avokádem, černými fazolemi, tofu a quinoa (merlík čilský – jihoamerická obilnina). Tyto potraviny kromě hořčíku obsahují také významné podíly dalších vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek významných pro naše fungování. Celkově pak
Potravinové doplňky – spása i metla lidstva současně. Životní styl a způsob stravování vede k nedostatečnému příjmu látek důležitých pro zdraví. Zdravou a vyváženou stravu nahrazujeme potravinovými doplňky, vynikajícími sluhy, ale špatnými pány.
Produkt Zerex Magnesium+B6 mají v oblibě lidé permanentně bojující s vyčerpáním a únavou. Kombinace účinných forem hořčíku s vitamínem B6
Přeženeme-li to, pak může způsobit hořčík předávkování, i když k němu nedochází příliš často. Obvyklými doprovodnými znaky jsou nechutenství, zvracení, svalová slabost a únava. Negativně ovlivňuje též činnost srdce. Snadněji se předávkují lidé s chronickým selháváním ledvin způsobujícím zhoršené vylučování hořčíku z těla.
Předávkování hořčíkem zdravé tělo snadno odstraní snížením jeho příjmu. V případě souvislosti s ledvinami bývá nutné sáhnout k dialýze.
Význam spánku je neoddiskutovatelný nejen pro regeneraci duševních a fyzických sil, ale také pro celou řadu dalších procesů jako paměť, koncentrace, učení, myšlení, metabolismus a imunitu nevyjímaje. Navzdory tomu dobu spánku průběžně zkracujeme:
Není divu, připočteme-li překotný způsob života ve stresu, že třetina populace včetně dětí trpí nespavostí a 5-10% dokonce chronickou nespavosti. Důsledky vůbec nejsou vábné a mohou být i fatální:
Nespavost má mnoho příčin od patologických až po psychiatrické. V řadě případů ji nelze zvládnout svépomocí, nezbytná je odborná lékařská pomoc. Nicméně pro kvalitní spánek, po němž se budeme cítit jako znovu zrození, můžeme mnohé udělat i sami pro sebe. Především stojí-li za probdělými nocemi nedostatek hořčíku.
Ač je to k nevíře, hořčík spánek ovlivňuje víc, než si myslíme. Především některé projevy jeho nedostatku jako bolesti hlavy, stavy úzkosti, křeče a samozřejmě stres s depresemi. Proto bývá doporučováno podat hořčík před spánkem. Uvolní svaly a dá prostor ospalosti.
V zásadě máme dvě možnosti. Před ulehnutím sníst nezatěžující potravinu s vysokým obsahem hořčíku, například banán. Alternativu představuje doplněk stravy například již zmíněný Zerex Magnesium + B6.
Hořčík před spánkem uvolní napětí nashromážděné v průběhu náročného dne, pomůže od stresu a zklidní tělo i mysl. Ideální stav pro pohodové usínání a pevný, ničím nerušený spánek.