Zerex Magazín

Poctivě připravované články o tom nejdůležitějším, co potřebuje každý vědět o svém zdraví.

Vyberte si z menu téma, které Vás právě teď nejvíce zajímá.

Zdraví

Máte depresi? 7 nejčastějších znaků, které nesmíte ignorovat

Autor článku: redakce Zerex.cz 09.10.2020 00:00 7-nejcastejsich-znaku-deprese

Na Slovensku máme ve zvyku, při těžkých úkolech nebo po vyčerpávajícím týdnu říci, že trpíme "depkou". Kdy se však skutečně jedná o depresi? Poznejte blíže toto onemocnění, příčiny deprese a 7 nejčastějších příznaků, při kterých byste měli zpozornět.

10. říjen je Evropský den deprese, Mezinárodní den duševního zdraví.

Deprese se nás týká

Podle odborníků je deprese závažným onemocněním, které negativně ovlivňuje prožívané pocity nebo způsobuje ztrátu zájmu o věci, které dříve způsobovaly radost. Podle dostupných údajů až 300 000 Slováků trpí depresí, ale jen každý pátý vyhledá pomoc u odborníků nebo se mu dostane adekvátní léčby.

Deprese může postihnout kohokoli - dokonce i osobu, která, zdá se, žije v relativně ideálních podmínkách. (Zdroj: psychiatry.org)

Příznaky deprese

#1 Ztráta zájmu nebo potěšení z činností, které byly dříve oblíbené

Tento stav se nazývá anhedonia a jedná se o jeden ze základních znaků deprese. Může jít tak o nezájem o sociální kontakt nebo i o ztrátu smyslových požitků (sport, dobré jídlo, sex, koníčky). Člověk ztratí schopnost těšit se z věcí, které ho v minulosti dělali spokojeným a šťastným. 

💡 Osoba s depresí často není schopná věnovat se činnostem, které ji běžně baví. (Zdroj: harvard.edu)

#2 Problémy se spánkem, pocity únavy a vyčerpání

Spánek a duševní zdraví jsou navzájem úzce propojeny. Na jedné straně deprese stěžuje dobrý spánek, na straně druhé právě nedostatek spánku dokáže vydatně přispět k depresi.

Celosvětově přibližně tři čtvrtiny lidí trpících depresí vykazují známky nespavosti. Ojedinělá není ani hypersomnie, porucha, kdy depresivní lidé spí příliš dlouho a cítí se neustále unavení. Zaznamenává ji 15% pacientů.

💡 Dostatečný spánek představuje +/- 8 hodin, což mozku usnadňuje zpracování emocionálních informací. Nedostačuje dlouhý spánek negativně ovlivňuje náladu a představuje riziko rozvoje duševních poruch.

Tip: Hořčík a vitamín B6

Oblíbenou kombinací v boji proti únavě a vyčerpání je magnézium a vitamín B6. Jak to funguje? Společně podporují správné fungování nervového systému i psychiky a pomáhají normální látkové přeměně. Ta je důležitá právě pro tvorbu energie.

#3 Střídání nálad

Jedním ze znaků deprese je častá a výrazná změna nálad. Deprese způsobuje, že v jednu chvíli je možné zaznamenat výbuchy hněvu, po chvíli extrémní radost a za pár minut srdceryvný pláč. S emocemi je to jako na horské dráze. Úroveň tolerance je často na nízké úrovni, proto se člověk cítí rozrušený a neklidný. Poměrně frekventovaně mu každý a se vším leze na nervy.

💡 Deprese je porucha, která postihne během života téměř každého čtvrtého člověka.

(Zdroj: Liga za duševní zdraví).

Tip: Emoce pod kontrolou

Dostat bouřlivé emoce pod kontrolu je možné pomocí přírody. Některé bylinky nebo vitamíny na dobrou náladu mají pozitivní vliv na duševní zdraví, činnost nervové soustavy a umí napomoci dobré náladě. Jde zejména o meduňku lékařskou, plody mučenky pleťové, kozlík lékařský, vitamíny C a B6.

Aminokyselina L-tryptofan je základní látkou pro tvorbu serotoninu, hormonu, který přispívá k pocitům štěstí a pohody.

Balzámem na nervy je Zerex Zenaden, který obsahuje meduňku, plody mučenky, kozlík, vitamíny C a B6 i l-tryptofan.

#4 Změny chuti k jídlu a změny hmotnosti

Očividné změny nastávají i v tělesné váze. V každém případě, deprese mění i stravovací návyky. Jedna skupina lidí se přejídá, druhá se jídlu vyhýbá. Výsledkem má být zahnání negativních myšlenek.

💡 Jean Fain, psychoterapeut: Lidé s depresí často používají jídlo na samoléčbu. (Zdroj: WebMD)

#5 Myšlenky na smrt

Lidé, kteří myslí na sebevraždu, nechtějí zemřít, ale skoncovat se svou bolestí. Někteří mluví otevřeně o smrti, touze zemřít nebo spáchat sebevraždu. Často se zabývají tématem smrti, rozdávají věci nebo se loučí s ostatními. Později ztrácejí zájem o setkávání se s přáteli nebo rodinou, žijí v izolaci.

💡 Lidé často o smrti mluví nebo udělají první pokus, než se rozhodnou ukončit svůj život. (Zdroj: healthline.com)

#6 Nepřetržitý smutek a špatná nálada

Smutek se často zaměňuje za depresi. Ale zatímco smutek je přirozenou reakcí na ztrátu, deprese je onemocnění. Naproti tomu lidé, kteří mají depresi, jsou neustále smutní. Je pro ně těžké těšit se z čehokoliv nebo mít pozitivní názor na budoucnost. (Zdroj: nhs.uk)

💡 Stejně jako jiné emoce, i smutek je dočasný a časem mizí. Tímto způsobem se smutek liší od deprese. (Zdroj: healthline.com)

#7 Pocit selhání, pesimismus, beznaděj

Druhy deprese

Existuje mnoho druhů deprese. Odborník podle klinických příznaků určí, zda se jedná například o:

 • velká depresivní porucha (těžká forma onemocnění, může se vyskytnout jeden nebo kombinace příznaků),
 • psychotická deprese (doprovázejí ji halucinace, bludy, hlasy),
 • sezónní afektivní deprese (nastupuje s příchodem podzimu a většinou "odeznívá" po skončení zimy, souvisí s úbytkem slunečních paprsků),
 • poporodní deprese (objevuje se těsně před porodem a po porodu),
 • situační deprese,
 • předmenstruační deprese,
 • přetrvávající / chronická deprese (trvající více let),
 • maniodeprese nebo bipolární porucha (období štěstí se střídají s obdobími deprese),

Příčiny deprese

Spouštěči deprese mohou být události nebo zážitky, se kterými se člověk setkal v minulosti nebo přetrvávající stavy:

 • zdravotní stav - chronické nebo těžké diagnózy (skleróza multiplex, cukrovka, artritida, astma, rakovina),
 • úmrtí blízkých, rozchod, rozvod - stresující události mohou vyústit ze smutku do depresivních stavů,
 • užívání drog - návykové látky mají obecně nepříznivý vliv na celkové zdraví, a přestože se po jejich užití může na chvíli člověk cítit lépe, až třetina lidí užívajících drogy se potýká s depresí,
 • zneužívání - nepříjemné zážitky a traumata z minulosti,
 • genetika - deprese nebo poruchy nálad v rodině,
 • další stresující okolnosti - nedostatek financí, ztráta zaměstnání, život v nepříznivém vztahu nebo chronickém stresu,
 • nedostatek denního světla.

Žít s depresí na krku není vůbec jednoduché. Vyhledání pomoci je však jedním ze základních předpokladů pro to, aby se stav dostal pod kontrolu.

Deprese je léčitelná, nejdůležitější je rozpoznat příznaky a vyhledat pomoc.druhy deprese príčiny deprese vitamíny na depresi
Zerex Magazín arrow
Zerex Magazín arrow