Poctivě připravované články o tom nejdůležitějším, co potřebuje každý vědět o svém zdraví.
Vyberte si z menu téma, které Vás právě teď nejvíce zajímá.
Zdraví
Požitek, ranní povzbuzení, nakopnutí při nedostatku energie: i takto můžeme charakterizovat jeden z nejoblíbenějších nápojů světa. Co bychom o ní měli vědět a jaké jsou její účinky na zdraví?
Několik zdrojů naznačuje, že 400 mg kofeinu denně, což je ekvivalent přibližně 4 šálků, je bezpečné pro většinu zdravých dospělých osob (Healthline). Je však rozdíl, jestli si připravíte kávu doma nebo se pro ni zastavíte v oblíbené kavárně. Stejně je rozdíl, zda upřednostňujete silné espresso nebo kávové nápoje s mlékem (cappuccino, latte a podobně).
Díky obsahu antioxidantů může káva pomáhat v boji proti volným radikálům. To z ní dělá víceúčelový prostředek, který může poskytnout benefity i v péči o pleť. Velké množství kosmetických přípravků využívá právě sílu antioxidantů a kofeinu:
Pití kávy představuje většinou příjemný zážitek s pozitivními účinky na organismus. To končí vypitím horkého nápoje. Následuje odstranění kávové sedliny ze šálku a její následné omytí. Zrníčka je však možné použít i na domácí vyhlazující peeling. Stačí je smíchat s hnědým cukrem a kokosovým olejem v měřítku 1: 1: 1. Použít ho můžete na obličeji, ale i na těle.
Výtažky z kávy se také často objevují i v přípravcích na hubnutí, protože kofein je jedna z mála přírodních látek, která pomáhá při spalování tuků.
Káva také disponuje poměrně slušným spektrem vitamínů jako jsou B2, B3, B5, obsahuje také mangan a draslík.
Podle Mayo Clinic může kofein způsobit krátké, ale dramatické zvýšení krevního tlaku. Někteří lidé, kteří pravidelně pijí kofeinové nápoje, mají vyšší průměrný krevní tlak než ti, kteří žádný nepijí. U ostatních, kteří pravidelně pijí kofeinové nápoje, se vyvine tolerance vůči kofeinu. Výsledkem je, že kofein nemá dlouhodobý vliv na jejich krevní tlak.
Zajímavé je zjištění harvardských vědců. Ve dvouleté studii s 45 589 muži ve věku od 40 do 75 let nezjistili žádnou souvislost mezi konzumací kávy a rizikem ischemické choroby srdeční nebo cévní mozkové příhody, a to ani u alkoholiků. I když se ukázalo, že běžná káva je neškodná, kofein se spojoval s mírně zvýšeným rizikem srdečních chorob, ačkoliv spojení bylo slabé.
Jedna z prvních věcí, které se budoucí maminka většinou zbaví, je káva s obsahem kofeinu. Svého oblíbeného nápoje se však nemusí úplně vzdát, protože existují i chutné bezkofeinové verze, které si zachovávají příjemnou chuť.
Podle výsledků studie zveřejněné v The Guardian, těhotné ženy by měly úplně přestat pít kávu s kofeinem, aby se zabránilo potratu, nízké porodní hmotnosti a narození mrtvého dítěte.
Podle odborníků na zahradu obsahuje kávová sedlina i některé důležité minerály pro rostliny - dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík a chrom. Může také pomoci absorbovat těžké kovy, které mohou kontaminovat půdu (Healthline).
Dostali jste chuť na tento lahodný nápoj? Na e-shopu Zerex najdete kávy z celého světa od Coffee Sheep, které jsou pražené ne dříve než 48 hodin před jejich odesláním.